W „Jedynce” w Ustrzykach Dolnych programujemy roboty


W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ustrzykach Dolnych w klasie IVa prowadzona jest innowacja pedagogiczna z zajęć komputerowych pod nazwą „Lubię programować”. Innowacja jest pilotażowym wprowadzeniem zajęć z programowania dla uczniów i prowadzona jest w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

DSC_0321

W trakcie zajęć korzystamy z aplikacji do programowania – Scratch, Baltie, Logomocja. Nasza szkoła po raz pierwszy bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mistrzowie Kodowania”, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach.

Uczniowie z klasy IVa bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z programowania. Lubią tworzyć skrypty w aplikacji Scratch, realizują również zadania bez użycia komputera. Do takich zadań należy budowanie wież z plastikowych kubków wg wzorów czy sterowanie „robotem” na kartkach – wydawanie poleceń, instrukcji, budowanie algorytmów, kodowanie swoich danych systemem binarnym. czy szyfrowanie danych.

W ramach zajęć z programowania uczniowie brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania (Europe Codeweek), w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr” oraz w międzynarodowym projekcie Godzina Kodowania (Hour of Code).

Aby uatrakcyjnić zajęcia z programowania, dzięki funduszom otrzymanym z Urzędu Miasta oraz szkolnym, zakupiono edukacyjne zestawy do robotyki – Lego WeDo 2.0. Uczniowie sami budują roboty i programują je wstawiając czujniki ruchu, odległości i dotyku.
Dzięki zestawom uczniowie poznają tajniki robotyki, tworzą konstrukcje i ożywiają je. Uczą się twórczego myślenia i wprowadzają w życie własne programy.
Zestawy takie dostarczają wiedzę z dziedziny informatyki i elektroniki, zapewniają uczniom wszechstronny rozwój oparty na najnowszej technologii. Oprócz nauki zajęcia te są również doskonałą zabawą dla uczniów.

Robotyką zainteresowali się również gimnazjaliści, którzy swoje umiejętności przekazują młodszym np. na Pokazach Nauki – imprezie organizowanej corocznie w naszej szkole. Krótki filmik – pierwsze projekty i pokazy:


 

Wszystkie informacje dotyczące programowania oraz zdjęcia prezentujemy na stronie szkoły:

Piszą również o naszych zajęciach na łamach lokalnej prasy.

 

autorka: Lucyna Lupa – nauczyciel zajęć komputerowych i informatyki w Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Ustrzykach Dolnych